شرکت دانش بنیان پارسی زبانان

تازه‌های موسسهخانه » درباره موسسه » رویدادهای موسسه

زنده؛ بدون سانسور / مصاحبه با روزنامه ایران

شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶

کد خبر: 178484تاریخ: 1396/1/17 00:00
گفت‌وگو با یکی از ایده پردازان «لحظه نگار»؛ اپلیکیشن پخش زنده ویدئویی
زنده؛ بدون سانسور


صادق زنگنه

امکان پخش زنده اگر فراگیر شود می‌تواند به یکی از مهمترین ابزارهای شهروندان بی‌رسانه منجر شود؛ صدای واقعی مردم بدون حذف و تقطیع به نفع کسانی نخواهد بود که از حقیقت و صراحت متضرر می‌شوند. گزارش کردن زنده آنچه در هر واقعه یا رویداد می‌گذرد با رواج اپلیکیشن‌های جدید بزودی رسانه‌ها را دگرگون خواهد کرد و فضای رسانه‌ای کشور ما نیز از این فرصت بی‌بهره نخواهد ماند.
وقتی صحبت از پخش‌زنده می‌شود احتمالاً نخستین چیزی که به ذهن‌مان می‌رسد، پخش‌زنده مسابقات ورزشی از شبکه سه باشد. در همه دنیا پخش‌زنده از تلویزیون شروع شد، اما با پیشرف تکنولوژی، پخش‌زنده آنلاین نیز پا به عرصه گذاشت و از سال ۲۰۰۹ حضور آن در پلتفرم‌های موبایلی پر رنگ شد. دو سال پیش بود که توئیتر با اپلیکیشن «پریسکوپ» که اتفاقاً ابداع یک ایرانی‌تبار به نام کیوان‌بیک‌پور است، این حوزه را به‌کل متحول کرد. با این اپلیکیشن در همان یک سال اول، روزانه به اندازه ۱۱۰سال ویدئو دیده شد. این موضوع باعث شد که فیس‌بوک، یوتیوب و اینستاگرام نیز سریعاً در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند. گفته می‌شود تا پایان سال ۲۰۱۷، بیش از ۸۰درصد پهنای باند اینترنت جهان، به ویدئو تعلق خواهد گرفت. پخش‌زنده ویدئویی کمک می‌کند که شرکت‌ها محصولات جدید خود را رونمایی کنند، سالن‌های همایش و نمایش تنها در اختیار حاضران در محل نباشد، خبرنگاران رویدادها را گزارش کنند و اعضای خانواده لحظات خاص خود را به طور زنده با هم به اشتراک بگذارند. در ایران شرکت‌های دانش بنیان زیادی در حوزه‌ آی تی فعالیت می‌کنند که همگام با رقبای خارجی آخرین دستاوردها را ارائه می‌کنند.
دو سالی می‌شود که در ایران، یک شرکت دانش‌بنیان، ریسک سرمایه‌گذاری در زمینه پخش‌زنده را پذیرفته و در این حوزه فعالیت می‌کند. امیرحسین فقیهی، مؤسس این شرکت، متولد ۱۳۶۹ اصفهان و درس‌خوانده رشته کامپیوتر (مهندسی نرم‌افزار) است. با او در دفتر کارش در ده‌ونک دیداری داشتم. همه چیز در شمایل یک استارتاپ بود. ساده، اقتصادی و پویا.

برای ما کمی درباره «ویدئو لایو استریمینگ» یا همان پخش‌زنده توضیح دهید
قدیمی‌ترین سرویس پخش‌زنده، پخش‌زنده تلویزیونی است که به صورت یک طرفه، از طرف تولیدکننده محتوا، برنامه به نمایش در می‌آید. با پیشرفت تکنولوژی تصویر زنده به صورت یک محتوای تعاملی درآمد، یعنی مخاطب نیز در تولید محتوا نقش دارد و در لحظه بر روی محتوا تأثیر می‌گذارد. به عبارتی برای مثال مخاطب می‌تواند با نمایش احساسات توسط ایموجی‌ها، لایک و کامنت‌های خود محتوا را به شکل دلخواه خود درآورد. مخاطب می‌تواند به پخش‌کننده تصویر زنده بگوید دوربین را به سمت چپ یا راست بچرخاند و مناظر را آن‌طور که خود می‌خواهد، به نشان درآورد. در محتوای لایو (پخش زنده)، فاکتور حقیقت، سرعت و داشتن‌تعامل، اهمیت بسیار دارد. در پخش‌زنده امکان سانسور وجود ندارد و هیچ پلتفرمی وجود ندارد که بتواند به این سرعت دیتا منتقل کند. لحظه‌نگار صدای مردم است. ابزار شهروندان بی‌رسانه‌است که می‌تواند مزایا و مشکلات شهر را به گوش مسئولان و مخاطبان خود برساند. بدون نیاز به ابزار و رسانه‌های خارجی.
ایده اولیه لحظه نگاری چه زمانی در ذهن شما شکل گرفت؟
این ایده ابتدا نیاز یکی از مشتریان ما بود که به نرم‌افزاری برای پخش‌زنده احتیاج داشت. ما این موضوع را در شرکت، در جمع همکاران مطرح کردیم. در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با موبایل، به عنوان ساده‌ترین ابزار، امکان پخش‌زنده داشته باشیم. این موضوع به آبان ۹۳ برمی‌گردد. در آن زمان اپلیکیشن معروفی به نام meerkat وجود داشت که این حوزه فعالیت می‌کرد. بعد از آن که توئیتر اپلیکیشنی به نام پریسکوپ را خریداری کرد کارش «ویدئو لایو استریمینگ» بود که روز به روز بر محبوبیت پخش‌زنده افزوده شد. ما متوجه شدیم که آینده از آن «ویدئو لایو استریمینگ» (پخش‌زنده تصویری) است. از این رو حتی اگر ما در لحظه‌نگار موفق نشویم روی اپلیکیشن دیگری در این زمینه کار خواهیم کرد.
کدنویسی لحظه‌نگار توسط چه کسی یا کسانی انجام شده است؟
لحظه‌نگار کار تیم ۱۲نفره‌ای از دانشگاه‌های مطرح کشور هستند که این پروژه را جلو می‌برند. ۸نفر برنامه‌نویس هستند. تیم اندروید و ios، تیم سرور و بک‌اِند. بخشی از کدنویسی لحظه‌نگار از نرم‌افزارهای کدباز گرفته شده، در بخشی دیگر لایسنس خریداری شده و بخش اعظم آن را خودمان نوشته‌ایم.
با وجود اپلیکیشن‌های محبوب و معروفی چون پریسکوپ، شما چطور می‌خواهید در این حوزه جایی برای خود باز کنید؟
ما از ابتدا به این نکته توجه داشتیم. جالب است که بدانید غیر از periscope نرم‌افزارهای زیاد دیگری در این زمینه شروع به فعالیت کردند، فیس‌بوک و اینستاگرام نیز در این حوزه پا گذاشتند. گوگل هم فعالیتش را در یوتیوب آغاز کرد.
هرچند که هدف ما هم، کاربرانی در خارج از مرزهای ایران است، اما در ابتدا با توجه به نیازهای کاربران بومی ایران، در پی آنیم تا امکاناتی را در لحظه‌نگار ایجاد کنیم که پریسکوپ و امثال آن، آن ویژگی‌ها را نداشته باشند. از طرفی بازار «لایو استریمینگ» آنقدر بزرگ است که جا برای رقبای زیادی وجود دارد. ما نسبت به این موضوع آگاه هستیم به همین خاطر به آینده امیدواریم.
آقای فقیهی از ویژگی‌های لحظه‌نگار برای ما بگویید؟
لحظه‌نگار در نسخه‌های جداگانه برای اندروید، ios و وب، در دسترس کاربران است. امکان پخش‌زنده تصویری و‌ رادیویی (صوتی) به صورت جداگانه دارد. امکان انتقال احساسات (ایموشن‌ها)، لایک و کامنت، در هر دو سرویس تصویری و رادیویی (صوتی) وجود دارد. همچنین امکان پخش‌زنده در گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی و نیز توئیتر، بدون نیاز به نصب لحظه‌نگار توسط مخاطب، وجود دارد.
این اپلیکیشن رایگان است پس نحوه درآمد شما چگونه است؟
لحظه‌نگار به این شکلی که می‌بینید یعنی در پلتفر‌م‌های موبایلی رایگان است. اما اگر سازمان یا نهاد و یا اداره‌ای بخواهند همایش‌ها و سایر برنامه‌های خود را به صورت زنده، پخش کنند، قاعدتاً تلفن همراه پاسخگوی نیاز آنها نیست. به همین خاطر ما سرویس دیگری که با دسکتاپ (ویندوز و مک) کار می‌کند را در اختیارشان قرار می‌دهیم. «لحظه‌نگار پُرو» به دوربین حرفه‌ای و یا به اتاق فرمان متصل می‌شود و می‌توان با کیفیت تلویزیون بر بستر لحظه‌نگار، پخش‌زنده داشت بدون نیاز به داشتن دانش خاص و یا پشتیبانی از طرف شرکت. منبع دوم درآمد ما از طریق پخش محتوای قابل فروش است. مثل پخش‌زنده یک کنسرت یا نمایش که درصدی از فروش این محتوا به خاطر خدمات پخش‌زنده، به لحظه‌نگار می‌رسد. در نهایت تبلیغات، شیوه معمول کسب و کارهای اینچنینی است. اما ما سعی داریم در تبلیغات هم راهی جدید را در پیش بگیریم که آن هم تبلیغات به صورت زنده است.
هنوز مردم نسبت به سرویس پخش‌زنده و مزیت‌های آن، آگاهی چندانی ندارند و نیاز آن کمتر احساس می‌شود. پیش‌بینی ما این است که در انتهای سال ۹۶ این حوزه به بلوغ می‌رسد و برای عموم استفاده از پخش‌زنده امری عادی و احتمالاً به امور روزانه تبدیل شود.
امنیت مهم‌ترین موضوعی است که مخاطب را قانع می‌کند که از یک اپلیکیشن جدید، استفاده کند. به همین خاطر در سال‌های گذشته کاربران ایرانی اقبال چندانی نسبت به اپلیکیشن‌های پیام‌رسان ایرانی نداشته‌اند. نظر شما در این باره چیست؟
امنیت همیشه یک بحث باز است و هیچ‌گاه بسته نمی‌شود. ما دائماً در حال آپدیت کردن خود هستیم. بخاطر امنیت [و البته سرعت]، سرورهای ما در داخل کشور قرار دارند. مگر اینکه در آینده برای مخاطبان خارجی نیازمند سرورهای خارجی باشیم. ما از جدیدترین و قوی‌ترین تکنولوژی موجود در حوزه لایو استریمینگ استفاده می‌کنیم. یعنی همان چیزی که پریسکوپ بکار گرفته است.
اما لازم است نکته‌ای را به مخاطبان توضیح دهم. وقتی ما مثلاً در اینستاگرام عضو می‌شویم و معمولاً بدون مطالعه تیک «تأیید شرایط استفاده» (Terms of service) رو می‌زنیم، عملاً ما داریم تأیید می‌کنیم که اینستاگرام می‌تواند از آن در جاهای دیگر استفاده کند. در بسیاری دیگر از این نرم‌افزارها نیز وضع به همین شکل است.
لحظه‌نگار هیچ‌گاه ادعای مالکیت بر محتوای تولیدی دیگران را ندارد. اما کاربران باید این آگاهی را داشته باشند هر محتوایی که بر روی وب منتشر می‌شود عملاً در معرض دید افراد زیادی قرار می‌گیرد. ما در شرایط استفاده از خدمات لحظه‌نگار، به مخاطبان پیشنهاد کرده‌ایم که محتوای شخصی و خصوصی خود را در چنین پلتفرمی به نمایش نگذارند. زیرا لحظه‌نگار برای افرادی است که می‌خواهند محتوای خود را به اطلاع عموم برسانند.
کیفیت عملکرد لحظه‌نگار نسبت به اپلیکیشن‌های معروف و محبوب در سطح جهانی چگونه است؟
بخشی از کیفیت، به اینترنت تولیدکننده تصویر زنده برمی‌گردد. مثلاً کاربرانی را در خارج از کشور داریم که کیفیت پخش‌زنده آنها از تصاویر داخل به مراتب بهتر است. دلیل عدم کیفیت احتمالی، به اینترنت ناپایدار ما برمی‌گردد. لحظه‌نگار کیفیت تصاویرش را با سرعت اینترنت مطابقت می‌دهد. یعنی اگر سرعت اینترنت پایین باشد، به جای قطع تصویر، بیت‌ریت آن را پایین می‌آورد. بر خلاف پریسکوپ که در صورت پایین بودن سرعت اینترنت اجازه پخش‌زنده را نمی‌دهد. ما همچنان در حال بهبودسازی این اپلیکیشن هستیم. حدود یک ماه دیگر در نسخه تازه لحظه‌نگار، شاهد کیفیت بیشتری در عملکرد آن خواهیم بود.
برای ما درباره توانایی میزبانی از مخاطبان گسترده احتمالی بگویید؟
ما سرورهای لحظه‌نگار را به گونه‌ای پیکربندی کرده‌ایم که مقیاس‌پذیری و رشد سریع آن را فراهم می‌کند و به محض اینکه ما نیازمند پوشش دادن افراد بیشتری باشیم، می‌توانیم سریعاً پشتیبانی لازم را انجام دهیم. بعضاً در مراسم ملی و مذهبی که کمپین‌هایی را برگزار می‌کنیم با حضور گسترده‌تری از مخاطبان روبه‌رو می‌شویم. ما از ایشان می‌خواهیم که ضمن تولید محتوای مرتبط، آن را با هشتگ ویژه، به اطلاع سایرین برسانند. مثلاً از ۱۳اسفند تا ۱۳فروردین، کمپین #ایرانمون برگزار می‌شود که در آن مخاطبان، تصاویری ازجاذبه‌های توریستی ایران را در آن به تصویر می‌کشند و در نهایت ما به بهترین محتوا، جایزه‌ تقدیم می‌کنیم.
آیا تاکنون لحظه‌نگار موفق به کسب مقام در رویدادهای استارتاپی شده است؟
ما در جشنواره کارآفرینی پل، فینالیست بودیم. در «وی‌سی‌کاپ» دانشگاه شریف نیز به همین شکل. هم‌اکنون در جشنواره کارآفرینی شیخ‌بهایی نیز در فینال هستیم.
چگونه ساپورت مالی می‌شوید؟
بعد از شرکت در رویدادهای کارآفرینی، یک شرکت خصوصی که در حوزه تکنولوژی سرمایه‌گذاری می‌کرد به ما پیشنهاد همکاری در این پروژه را داد. با هم به تفاهم رسیدیم و قرارداد بستیم. این شرکت، روی تعدادی از استارتاپ‌های حوزه‌های‌تک از جمله دیجی‌کالا و کافه‌بازار نیز سرمایه‌گذاری کرده است و از آنجا که آینده، آینده محتوای زنده است، در این بخش نیز سرمایه‌گذاری هوشمندانه‌ای کرده‌اند.


http://www.iran-newspaper.com/newspaper/BlockPrint/178484
بازگشت به اخبار »